İLK YARDIM REHBERİM
acil servis

Ani gelişen sağlık problemleri söz konusu olduğunda bazı önemli kararları vermekte zorlanabiliriz. Hangi hastaneye gideceğiniz konusundaki tereddütleriniz de buna dahildir. Peki hastanızın sağlığını düşündüğünüzde hastane seçimini nasıl yapmalısınız ?


Eğer hastanızın durumu ciddi ise, 112’den destek almlısınız ve bu aşamada 112 kendi merkezi aracılığıyla hastane organizasyonunu üstlenecektir. Sizi en uygun ve en yakın hastaneye götürmek konusunda harekete geçecekler.

ACİL DURUM

Ancak kendi imkanlarınızla hastaneye gitmek istersenizde dikkat etmeniz gerek bazı önemli noktalar var. Öncelik hastanın durumuna göre en yakın hastaneleri belirlemek ve bu hastanelerin hastanızın durumuna uygun olup olmadığını saptamaktır.


Örneğin felç belirtileri geçiren bir hastanın yüksek ihtimalle tomografi ve MR çekilmesi gerekecektir. Eğer bu cihazlar gideceğiniz hastanede yoksa zamanla yarışı kaybetme olasılığınız çok yükselir. Yine bu konuda 112’yi arayarak size yakın ve yeterli hastaneyi önermesini rica edebilirsiniz .