İLK YARDIM REHBERİM
esiri-alkol-kullanimi
Şişedeki gibi sakin durmayabilir !

Aşırı Alkol Kullanımı Hızlı ve Korkunç Etkileri

Alkol alımını kontrol altında tutulması gereken ciddi bir konudur. Çoğu zaman eğlence amaçlı kullanılsada, miktarının fazlaya kaçması insan vücudunda çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Maalesef bu detaylar iyi bilinmiyor ancak gerçek! Bir defaya mahsus bile olsa ciddi şekilde aşırıya kaçıldığında vücutta bazı dengesizlikler görülmeye başlayabilir.Nedir bunlar ? Aşırı alkol kullanımı hangi korkunç şeylere yol açabilir ? Yaşanabilecek durumlardan sadece birkaçını birlikte inceleyelim

Kalp Ritmindeki Değişiklikler

Bunlardan ilki alkolün damarları genişletme etkisinden kaynaklı olarak kalp ritminizde görülen anormal değişikliklerdir. Kalbiniz genişleyen damarlarınıza yeteri kadar kanı pompalayabilmek için hızını arttırır, ama her durumda olduğu gibi bir iş yapılırken hız ne kadar artarsa işin kalitesinin düşme ihtimali de o kadar yükselir. Kalp hızlı atmaya çalıştığından, basınç azalır ve kişide kısa vadede düşük tansiyon görülebilir.

kalp ritmi
Kalp atım hızında artış ve buna bağlı olarak hipotansiyon görülebilir.

Aşırı Alkol Kullanımı ve Solunum Depresyonu

Bir diğeri beyindeki solunum merkezini etkileyerek solunum depresyonuna sebep olabilmesi. En sık görülen etkilerden biri de budur. Tıpkı uyuşturucu yada diğer anestezik maddeler gibi aşırı alkolde solunumu olumsuz etkileyebilir. Doktorlar bu durumun bilincinde olduklarından genel anestezi altına alınan bir insanın solunumunu kontrol altına alırlar. Ancak kendi solunumunuzu kontrol altına almanız mümkün değildir !

solunum merkezi
Aşırı alkol kullanımı solunum merkezini etkileyebilir.

Uykuda Kusmak

Şüphesiz en korkutucu diğer etki ise aşırı alkolün etkisinde uyurken kusmak ve maalesef kusmuğun soluk yollarına hatta akciğere kaçarak kişiyi boğması! Normal şartlarda kusman sizi rahatlatabilir. Ancak siz aşırı alkolün etkisiyle uyuduğunuzda midenizin her şeyi unutup yoluna devam ettiğini düşünmek mantıksız olacaktır. Bir fazlalık ve anormallik sezerse bundan kurtulmak onun görevi ve eğer mideniz bu görevi yaparken uyuyorsanız, uyanamayacak kadar kendinizde değilseniz geçmiş olsun ! Yatar pozisyonda kusmuğunuz direkt nefes yollarınıza kaçarak dakikalar içinde solunumunuzun ve kalbinizin durmasına sebep olabilir. (Kalp ve solunum durmalarında temel yaşam desteği uygulanmalıdır.)

uykuda kusmak
Alkolün etkisinde kusmak, felaketle sonuçlanabilir.

Mutlaka okurken hepimiz irkildik fakat bunların hepsi maalesef sık sık yaşanan ve yaşanmaya devam edebilecek şeyler. Dengeli olmak konusunda karar sizin, en güzel gününüz felaketiniz olmasın istiyorsanız kararında bırakmayı bileceksiniz…

Alkol bağımlılığı hakkında Yeşilay’ın sitesine ulaşmak için tıklayın.