İLK YARDIM REHBERİM
baş dönmesi

Baş dönmesinin ne pis bir his olduğunu yalnızca yaşayan kimseler bilebilir. Biraz fazla olduğunda mideniz bulanmaya başlar, yürümekte zorlanırsınız ve odaklanamazsınız. Peki baş dönmesine sebep olan başlıca 3 sebep nedir ? Yazımızda buna sebep olan birçok sebepten belirgin olan üçüne dikkat çekeceğiz.

baş dönmesi sebepleri

İlk olarak çoğumuzun tahmin edebileceği gibi akla düşük tansiyon geliyor. Beyne giden kan akımı azalırsa baş dönme şikayetleri başlar.

Ayrıca yine beynimizin gıdasının şeker olduğunu düşünecek olursak baş dönmesinin asıl sebeplerinden birinin hipoglisemi olması bizi şaşırtmaz. Son olarakta düşen kan değerleri baş dönmesine sebep olabilir. Örneğin kansızlık problemi yaşayan birinin üşüme, baş dönmesi, yorgunluk hissetmesi çok doğaldır. 

Bir ekleme yapmak gerekir ki baş dönmesi denge merkezimizle alakalı bir problemden yada iç kulaktaki kristallerin oynamasındanda kaynaklanabilir. Tabi bununla alakalı teşhis ve tedaviyi koymak diğer konularda da olduğu gibi uzman hekimlerin yapabileceği şeylerdir.