İLK YARDIM REHBERİM

Her yıl binlerce kişi kaza ve yaralanmalar sebebiyle hayatını kaybediyor. Bunların arasında kaza ile olanların yanı sıra kasti olarak yapılanlar da vardır. Zarar verme amacıyla bıçak, çakı, şiş, cam, gibi delici kesici bir alet kullanılarak yapılan yaralama eylemleri ciddi can kayıplarına sebep olabilmektedir. Peki bıçaklanmada ilk yardım nasıl yapılır ?

Bıçaklanmada İlk Yardım Neden Bilinmeli ?

Günlerimizde artan nefret ve şiddet olayları üzücü olaylarla karşılaşmamıza sebep oluyor. Her gün haber programlarını izlerken sık sık bu ve benzeri haberlere rastlıyoruz. Tüm delici kesici alet yaralanmaları gibi bıçaklanan birinde ölümler daha çok neden dolayı oluyor?
Karşılaştığımız en büyük sebeplerden biri ciddi kan kayıpları ve organ yaralanmaları. Diyelim ki bıçaklanan birine rastladınız! Ne yapacaksınız ? Yaklaşım şeklimizi ikiye ayırmamız gerekecektir.

Bıçak Yaraya Saplanmış Durumda Mı ?

Yaraya saplanmış bir delici cisim mevcutsa onu asla çıkartmıyoruz. Bunun başlıca sebebinden bahsetmek isterim sizlere. Bögeye giren delici cisim, damarları kesmişse de bulunuduğu yerde ciddi bir kanamayı engelliyor olabilir. Kısacası bıçağın tampon görevi gördüğünü düşünün. Eğer bıçak yerinden çıkarılırsa şiddetli kanama başlayabilir ve bunun sonucunda kişi kan kaybından kaybedilebilir. Bundan dolayı batan cisim hareketsiz kalacak şekilde sabitlenmeli, acil sağlık ekiplerinin eşliğinde uygun hastaneye transferinin sağlanması gerekir.

Bıçak Yaradan Çıkmış Durumda Mı ?

Eğer bıçaklayan kişi bıçağı yaradan çıkarttıysa yada bıçak kendiliğinden çıktıysa müdahede bazı farklılıklar olacaktır. Bu aşamada yaralanmanın olduğu bölge müdahalemizi etkileyecektir.

Eğer yaralanma karın bölgesindeyse delici karın yaralanmasında ilk yardım adımlarını izlememiz gerekir.
Yaralanan bölge göğüs bölgesindeyse delici göğüs yaralanmasında ilk yardım adımlarını izlemeniz gerekir.

Bunun gibi kritik konular hakkında anlık bildirimler alabileceğiniz Telegram grubumuza hepiniz davetlisiniz.

E-KİTABA GÖZ ATIN