İLK YARDIM REHBERİM
çoğunluğun yanlış bildiği şeyler

Hepimiz birçok şey öğrenebileceğimiz bilgi çağında yaşıyoruz. Öyle ya da böyle bilgiye erişmemiz mümkün. Ancak öğrendiklerimizin doğruluğundan emin miyiz ? Şimdi okuyacaklarınız sizlere ilginç gelebilir ancak doğru olduklarını tüm bilimsel makalelerden teyit edebilirsiniz. Bugüne kadar çoğunluğun yanlış bildiği şeyler nelerdir ?

Kalbimiz Solda Değildir

Şaşırdınız değil mi ? Kalbimiz yıllarca sol yanımızdaymış gibi anlatıldı. Diziler, filmler, şiirler, şarkılar hep sol yanım diye işledi beynimize kalbin yerini. Ancak bugün sizlere aslında bu işin aslından bahsedeyim. Kalbimiz solda değildir. Tam olarak göğüsümüzün ortasındadır. Kalp atımlarınızı solda hissetmenizin sebebi vücuda kanı dağıtan aort damarının oradan çıkması ve kalbin hafif şekilde sola eğik olmasıdır. Çoğunluğun yanlış bildiği şeyler arasında bulunan diğer bir madde nedir ?

Öksürebilen Kişiye Müdahale Edilmemelidir

Çevrenizde yediği bir şey, içtiği su, hatta tükürüğü boğazına kaçtığı için hararetle öksüren kişilerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu kişilere uygulanmaya çalışılan ilk müdahaleler genelde sertçe sırtına vurmak, su içirmek ya da yukarı baktırmak oluyor. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu uygulamaların hepsi yanlış. Öksüren, size, boğazında bir şey kaldığını sesli şekilde söyleyebilen kişi aslında boğulmuyordur. Yani kısmen tıkanmıştır. Kısmi tıkanan kişinin sadece öksürmesi gerekir. Dışardan yapılacak sözünü ettiğimiz yanlış müdahaleler kişinin tam tıkanmasına yol açabilir.