Çikolata Neden Mutlu Eder?

Birçoğumuz çikolata yemeğe bayılır. Üzerimizde olumlu bir etkisi var. Peki küçük büyük herkesin tükettiği çikolata neden mutlu eder?

Neden Çikolata?

Çikolatayı genellikle stres altındayken tüketiyoruz. Ya da çoğumuzun bildiği gibi tatlı krizleri yaşıyorsak elimizin gittiği ilk şey çikolata olur. Eskiden markete gidip aldığımız o çikolatalar şimdi elimizin altında bir kaç dakika uzaklıkta. Tabi bununla birlikte diyetlerin bozulması daha hızlı oluyor. Çikolatanın hormonlar üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Çikolata Feniletilamin içermektedir. Feniletilamin sinir sistemini uyarır, bazı salgıların salınmasını tetikler, ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlamaktadır. Çikolata beyindeki serotonin ( mutluluk, canlılık ve zindelik hissi ) seviyesini arttırır. Bu nedenle çikolata yediğimizde mutlu oluruz. Stres altındayken veya tatlı krizlerindeyken beynimiz aslında çikolata yememiz için bizi uyarır. Çikolata beynimizi rahatlatır ve gevşetir. Vücuda giren çikolatayı adeta bir ödül olarak gören beyin endorfin salgılar, içeriğinde bulunan birçok bileşik beyne ulaşarak hormonları etkiler, ve sonuç olarak beyin tarafından vücudumuz mutlu hissetmeye yönelir.

“Çikolata neden mutlu eder ?” sorusunun cevabını aldık. Peki hangi noktalara dikkat etmemiz gerekiyor ?

Aman Dikkat !

Evet, tamam çikolatayı çok seviyoruz, ama dikkatli olmamız gereken yerler var. İçerisinde bol miktarda yağ ve şeker olduğunu unutmayalım. Bu nedenle günlük tüketimimize dikkat etmeliyiz. Yoksa bize fazla kilo alımı, diş çürükleri, şeker rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Fazla çikolata tüketimi dişlerimize zarar verebilir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili daha fazla içeriğe erişmek istiyorsanız bizi Instagram hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz.