Doğum Eylemi ve Hormonlar

Doğum Eylemi,anne ve fetüs arasındaki etkileşim ile birlikte hormonal etkilerle meydana gelmektedir.Hormonların salgılanması doğum eyleminde oldukça büyük önem taşımaktadır.

Doğum Eyleminde rolü olduğu düşünülen hormonlar;

  • Oksitosin
  • Prostoglandinler
  • Estrojen ve Progesteronlar
  • Kortikotropin Releasing Hormondur.

Oksitosin Hormonu

Beyinde bulunan küçük hipofiz bezinin arka lobundan salgılanan oksitosin doğumda önemli bir yere sahiptir.

Rahim ve süt kanallarının kasılmasında görevlidir. Rahim kasılmalarını sağlayan oksitosin doğumda bebeğin doğum kanalında ilerlemesi için salgılanması gereken önemli bir hormondur.

Prostoglandinler

Prostoglandinler rahim tabakalarından biri olan myometriumu aşırı derecede uyararak kasılmalara neden olurlar. Ayrıca bebeğin çıkış noktasının yani rahim açıklığının oluşmasını sağlar.

Estrojen ve Progesteron Hormonları

Estrojen ve Progesteron arasında bir denge bulunmaktadır. Gebeliğin devamı için bu dengenin korunması oldukça önemlidir. Rahim içerisinde düz kaslar bulunmaktadır östrojen ise doğum eylemi sırasında bu kasların kasılmasında görev alır. Progesteron ise bu kasların gevşemesinde görevlidir. Estrojen rahimde kan akımını arttırır, Bu hormonlar kurdukları denge ile rahime belirli mesajlar vererek rahimin, fetus ve plasentanın doğum kanallarından atılmasını sağlar.

Kortikotropin Releasing Hormon

Kortikotropin releasing hormonun doğum eyleminin başlamasında bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Gebelikte artan bu hormon,doğum eylemi sürecinde artış göstermeye devam etmektedir.

Beynin hipotalamus bölgesinden salgılanan bu hormon en fazla plasentadan yani bebeğin eşinden salgılanır. Aynı zamanda prostoglandin salınımını sağladığı da bilinmektedir.

Yukarıda anlattığım gibi doğum eylemi sürecinde özellikle gebelikte de hormonların etkisi ciddi derecede önemlidir. Hormon dengesinin korunması ile doğum eylemi sürecinin doğal seyretmesi arasında bir ilişki vardır. Özellikle stres,hormon salınımını oldukça etkilemektedir. Bu tip durumlarda annenin korku-stres ve gerginliğinin en iyi şekilde giderilmesi gerekir.

Daha fazlası için;