Doğum Şekli Emzirmeyi Etkiler mi?

doğum sonrası emzirme
Doğum şeklinin emzirmeye etkisi var mıdır ?

Sevgili anne adayları ve anneler, çok merak edilen sorulardan biri de, “Sezaryen doğum yaptım sütüm gelmedi ?” Gebelik, doğum şekilleri ve emzirme deyin akla ilk olarak gelen sorulardan biri de bu. Ne diyebiliriz, doğum şekli emzirmeyi etkiler mi?

En Sık Sorulan Soru: “Doğum Şekli Emzirmeyi Etkiler mi?”

Anne sütü normal olarak sezaryen ya da normal doğum fark etmeden, doğumdan sonra 30 ila 72 saat içerinde gelmelidir. Bu, plasentanın vücuttan atılmasıyla başlayan fizyolojik bir süreçtir. Progesteron düzeyi düşerken, anne sütü üretimini sağlayan prolaktin oranı ise artmaktadır.Annelerimizin doğumdan sonra hiç sütü olmaması çok yaygın değildir, çünkü süt üretiminiz gebeliğinizin 16. haftasından itibaren başlar. Bizler için önemli olan doğum sonrası ilk yarım saat – 1 saat içerisinde bebeğin memede olması ve beslenmesidir. Süt salınımı bebek emdikçe gerçekleşecektir. 

Sezaryen Yada Normal Doğum Fark Etmez !

Yani, sezaryenle doğum yapmış olsanız da olmasanız da, hatta çocuğunuz ağlıyorsa bile, bu sütünüzün az olduğu anlamına gelmez. Birçok anne, eğer çocuk beslenme sırasında ağlıyorsa, bunun, yeterli süt olmadığından ve aç olduklarından kaynaklandığını düşünür. Ama bu her zaman böyle olmak zorunda değildir.

Bebeklerimizin mide kapasiteleri ilk bir ayda yumurta büyüklüğüne ulaşır. Bu nedenle de bebeklerimizi Doğum sonrası gak diyince guk diyince emzirmeliyiz.

GEBE ANNE
YAĞMUR ATEŞ

Gebeanne Bireysel Danışmanlık için
İletişim: 0 (531) 248 85 25