İLK YARDIM REHBERİM

Ülkemiz deprem kuşağında. Bu demek oluyor ki her an yaşanabilecek bir depreme karşı hazırlıklı olmalıyız. Bunun için yapılan bilinçlendirme eğitimlerine katılmak ciddi önem taşıyor. Peki ya bir deprem sonucu enkaz altında mahsur kalınca neler yapılmalı ?

enkazda mahsur kalmak

Olası bir deprem durumunda enkazda kalırsak anın heyecanı ve korkusu elimizi kolumuzu bağlayabilir. Yine de birkaç temel noktaya dikkat ettiğimiz sürece kurtarma ekiplere gelene kadar hatta kalmayı başarabiliriz.

30.10.2020 İzmir Depremi

-Enkaz altında kalan biri yaşadığı panik ile çok hızlı nefes alıp vermeye başlar. Kişinin önce bunu düzene sokması gerekir.

-Sürekli bağırmaktansa etrafta sessizlik oluştuğunda bağırmak etkili olacaktır. Aksi takdirde hem toz yutacaksınız hemde enerjinizi tüketmiş olacasınız. Unutmayın, neticede size ulaşmaları saatler hatta günler bile sürebilir.

-Gücünüzü dengeli kullanmalısınız. Bunun için herhangi bir cisimle betona ritmik şekilde vurmayı da seçebilirsiniz. Kendinizi ve çevrenizi sürekli olarak sakinleştirin ve başaracağınıza inanın, dışarıda yüzlerce insan size ulaşmak için çabalıyor olacak!

Baş-Boyun-Omurga Travmalarında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır ?