Doğumun Yardımcı Eli: Meryem Ana Eli Otu

Doğumlarda sıklıkla kullanılan meryem ana eli otu hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında meryem ana eli otuna fatma ana eli otu da denmektedir. Bu mucizevi bitki aynı zamanda hamile kalmakta problem yaşayanların da bebek sahibi olabilmesini sağlayan ve doğum kasılmalarında kolaylaştırıcılığı ile bilinen doğuma yardımcı olan bir bitki.

Fatma ana eli otunun hikayesi Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma tarafından dikilmiş olmasından geliyor. O dönemlerde otun yalnızca doğurganlık konusunda değil; birçok hastalık için insanlara şifa verdiğine inanılıyor.

Fatma Ana Eli Otu Faydaları Nelerdir?

  • Yapısında bulunan östrojen miktarı sayesinde gebe kalmayı kolaylaştırır.
  • Vücuttaki kan akışının hızlanmasını sağlar.
  • Sperm miktarını ve kalitesini arttırır.
  • İdrar kaçırma problemi için kullanılıyor.
  • Doğumdan önce içilirse doğumu kolaylaştırıyor.
  • Doğum kasılmalarının hissedilmesini azaltıyor.
  • Antimikrobiyal etkisi sayesinde ciltte oluşan yaraları ve siğilleri tedavi edebiliyor.

Doğum Eyleminde Nasıl Kullanılır?

Eğer meryem ana eli otu ile doğumu kolaylaştırmak istiyorsak: Doğum kasılmaları başladığında bir kap içerisine su doldurarak bitkimizi bu suyun içerisine koyuyoruz. Bitki açıldığında ise bu sudan bir yudum içiyoruz. Rivayete göre ot açılana kadar anne adayımızın rahmide açılıyormuş. Böylelikle doğumu daha rahat ve konforlu şekilde yapabiliyorsunuz.

Görselde sizlere gösterdiğim benim çekmiş olduğum meryem ana eli otunun suya koyulmadan önceki hali.

Doğum eylemi bittikten sonra rahimin eski haline dönmesi için inanılışa göre fatma ana eli otunun su içerisinden çıkarılması gerekir.

İşte Meryem Ana Eli Otunun Açılmış Hali

Doğumda nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız, aşağıya bırakacağım link ile instagram sayfam üzerinden videomu izleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/ebesenos/ https://ilkyardimrehberim.com/

Aynı zamanda doğum ve kadın hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ilkyardimrehberim.com sitesinden bana ulaşabilir ve diğer yazılarımı okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim! İnstagram üzerinden de iletişime geçebilirsiniz.

Tüm gebelerimizin sağlıklı ve pozitif bir doğum hikayesi yaşaması dileğiyle kendinize çok iyi bakın!