Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Yemek yemek gün içinde sık sık yaptığımız bir eylem, peki ya gece yemek yemenin zararları nelerdir merak ettiniz mi?

Hepimiz zaman zaman gece uzun saatler oturup film izlemeyi veya arkadaşlarımızla uzun sohbetler etmeyi seviyoruz. Bunları yaparken yanında bir şeyler atıştırmak ve yemek olmazsa olmaz haline geliyor. Bu alışkanlıkları sık hale getirmek vücudumuza zarar vermeye başlayabilir. Peki gece yemek yemenin zararları nelerdir?

Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece geç yemek yerseniz vücudunuz uykuya hazırlanamaz, bu da hafızanız ve ertesi gün veriminiz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca;

Kilo Artışı: Gece geç yemek bize kilo olarak geri dönebilir. Kilo almak sadece yediğimiz öğüne bağlı değil, aynı zamanda öğünlerimizi tükettiğimiz zamanlama ile ilişkilidir. Gece yemek yemenin bize çoğu zaman kalori olarak geri döneceğini unutmayalım.

Asit Reflü: Yatmadan hemen önce yemek yemek kalp ağrısı, gece asit reflü riskini artırabilir. Yatmadan önce özellikle yağlı yemekler yerseniz siz uyurken bile vücudunuz onu sindirmek için uğraşacaktır. Reflüden şikayetçiyseniz gece reflüyü önlemek için yemek yeme ve uyku arasında en az iki saatlik bir boşluk oluşturmak en iyisidir.

Geç Saatlerde Yemek Yemeği Önleyin

  • Gün içinde aç kalmayın
  • Besin eksikliklerine dikkat edin
  • Stresi kontrol edin
  • Uyku düzeninizi bozmayın

Tüm bunlara dikkat ettiğimiz takdirde yaşanabilecek olumsuz etkiler en aza inmiş olacak.