Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir ?

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle ülkeler çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde tüm vatandaşların, Covid-19 teşhisi konmuş hastaların bulunduğu riskli bölgelerin bilincinde olması ve tüm insanların birbiriyle sosyal mesafeyi sağlaması için yeni bir mobil uygulama yayınlanacağını duyurmuştu. Pandemi sürecinde Hayat Eve Sığar uygulaması konuşulmaya başlandı. Vatandaşlar HES kodu alabilmek yada diğer başka özelliklerini kullanabilmek için bu uygulamayı merak ediyor.

hayat-eve-sigar
Hayat eve sığar uygulaması nedir ? Nasıl kullanılır ?

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde online Covid-19 testini doldurarak güncel durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilir, riskli bölgeleri görüntüleyebilir, buralara yaklaştığınızda bildirim alabilirsiniz. İzin vermeleri halinde ailenizi de takip edebilirsiniz. Bu uygulamanın nasıl kurulduğunu ve kullanıldığını öğrenmek ister misiniz ?

Kurulum ve Başlangıç

Uygulamayı App-Store yada Play Store uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

Android aygıtınıza indirmek için BURAYA TIKLAYIN
IOS (Apple) aygıtınıza indirmek için BURAYA TIKLAYIN

Uygulamayı açınca karşınıza sırasıyla aşağıdaki bilgilendirmeler gelecektir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Kayıt ve İzinler

Numaranızı uygulamaya girdikten sonra telefonunuza kısa bir kod gelecek, bu kod ile uygulamaya kaydolmuş oluyorsunuz. Fakat devam edebilmek için uygulamanın konumunuza erişmesine izin vermelisiniz. Bu sayede size yakın yerdeki risk yoğunluğunu görüntüleyebileceksiniz. Arıca sık sık yapılan Covid-19 değerlendirme testi ile anlık sağlık durumunuzu da değerlendirebileceksiniz.

Riskli bölgeleri, karantina alanlarını görüntüleyebilmek ayrıca bölgeye göre anlık olarak uyarı mesajları alabilmeniz için konum servisini açmanız gerekiyor.

Sosyal mesafeyi korumanıza yardımcı olması için Bluetooth servisini de açmalısınız.

Ana Menüdeki Sekmeler ve Kullanım

1-Sağlık Durumu Sekmesi: Bu sekmede Covid-19 testini görüntüleyeceksiniz. Test yapıldıktan sonra aynı menüde yakınınızdaki sağlık kuruluşlarını görüntüleyebileceğiniz ve 184 SABİM hattını arayabileceğiniz butonlar olacak. Ayrıca uygulama size sık sık “Bugün nasıl hissediyorsunuz ?” sorusunu soracak.

2-Yoğunluk Sekmesi: Bu sekmede evdeki izole hasta, riskli hasta ve enfekte hasta yoğunluğunu görüntüleyebileceksiniz. Ailenizle ilgili bilgilere de aynı sekmeden ulaşabilirsiniz. Ayrıca genel istatistikler, ekranın altında geçiyor olacak.

3-Ailem Sekmesi: Bu sekmede aile üyelerinizi ekleyebilir ve bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

4-Hesabım Sekmesi: Bu sekmede kendi bilgilerinizi ve bazı ayarları görüntüleyebilirsiniz.

Koronavirüsün takibi ve önlenmesi açısından kilit rol oynayacak bu uygulamayı sizde yukarıda paylaşılan linklerden indirebilirsiniz. Evde kalmakla alakalı yetkililerin uyarılarına hassasiyetle uymaya devam ederek bu mücadeleye en iyi katkıyı sağlayacağınızdan eminiz.

Sağlıklı kalın…