İLK YARDIM REHBERİM

İnsan vücudu bir mucizedir. Her türlü zorlukla maksimum derecede mücadele edebilecek şekilde tasarlanmış olması ekstra hayranlık uyandırıcıdır. Korkutucu yada heyecan duymanıza neden olabilecek bir durumla karşılaşınca, saniyeler içinde öyle şeyler olur ki, şaşkınlık içerisinde kalırız !

Heyecan Esnasında Şaşırtan Öncelik Sırası

Vücudumuz bir fabrika gibidir, normal şartlarda tüm her şey belirli bir düzen içinde yapılır. Ancak bazen nasıl ki bir fabrikanın birimlerine göre iş yükü değişebileceği hatta çalışanların yeri değiştirilebileceği gibi vücutta sahip olduğu gücü belirli bir alana yoğunlaştırabilir. Stres, kaygı yada heyecan durumunda içimizde tam da bu olaylar olur. Daha gerekli işlevlerin yerine getirilebilmesi için yapılacak işler önem sırasına koyulur.

vücudumuz çok iyi yönetilen bir fabrika gibidir
Vücudumuz, çok iyi yönetilen bir fabrika gibidir.

O an için çokta işe yaramayacak sindirim sistemimiz yavaşlamaya başlar. Vücudumuzdaki kan hayati organlarımıza hücum eder. Heyecanlanınca ellerinizin buz kesmesinin sebebini anlayabildiniz mi ? Vücut yeni şeyler almaya değil elindekilerini korumaya odaklanır. Bu, sıvı atılımının durdurulması demektir. Çok kez yaşamışsınızdır belki, korktuğunuzda yada panik olduğunuzda, idrarınız artık eskisi kadar sizi rahatsız etmez. Vücut kriz anını öngörerek kendini yokluğa karşı korumaya alır. Bedenimizin, sahip olduklarını bu kadar dengeli kullanması hepimiz için muazzam bir tasarruf örneğidir !

Aktif Olmaya Hazırlık

Her an aktif olarak kendinizi korumanız hatta bir durumla mücadele etmeniz gerekebilir. Siz bunu farketmeden önce vücudunuz zaten hazırdır. Nasıl mı ?

Kalbiniz hızlı şekilde çarparak tüm kaslarınıza tehlike anında mücadele için oksijenden zengin kanı pompalar. Kan o an için daha önemli yerlere hücum eder. Mesela kaçmanız gerekiyorsa kaslarınızın kanlanması sebebiyle enerji üretimi artar ve daha iyi koşarsınız. Damarlarınız yoğun kan pompalanmasına uyum sağlayabilmek için geniş hale gelir, hatta çoğu zaman yüzümüzün kızarmasının sebebi de budur. Yaşananlar bununla kalmaz. Solunum yolları ve gözbebekleri de genişler, bu sayede daha hızlı ve rahat nefes alır aynı zamanda daha iyi görürsünüz. Artık heyecanlı bir an için hazırsınız !

Organize bir fabrika gibi çalışan vücudumuz her ihtiyacını tolere edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Yine de heyecan, kaygı, stres gibi durumların sürekli hale gelmesi tıptaki ismiyle anksiyete bozukluğu yani kaygı bozukluğu yaşamamıza sebep olabilir. Kronikleşen kaygı insanı yorar ve normal aktivitelerini sürdürmesini ciddi ölçüde etkiler. Bu sebeple heyecan, kaygı gibi hisleri kontrol edebilmek üzere çaba göstermeliyiz. Bunun ciddi bir problem haline geldiğini düşünüyorsak uzman desteği almak harika olacaktır.

Diğer makalelere de bakmak ister misiniz ? Vücudumuzda gördüğümüz bazı belirtiler kesinlikle geri plana atılmamalıdır. Bunlardan birkaçını görmek için Boşverilmemesi Gereken 6 Ciddi Belirti başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.