İlk Yardım Nedir ?

İlk Yardım Nedir ?

Herhangi kaza veya yaşamı tehlikeye atan bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalara ilk yardım denir.

Bu uygulamalarda ilaç kullanılmaz.

Aldığı eğitimi ve bulabildiği malzemeleri kullanarak kurtarıcı müdahaleler yapan kişiye ilk yardımcı denir. İlaç kullanılmamalıdır. Örneğin baş ağrısına ağrı kesici vermek yada hastalanan birine antibiyotik vermek yanlış müdahale etmemize sebep olabilir.

Yardım eden birey çoğu zaman yaratıcılığını kullanmalı, çözüm yollarını seri fark edebilmeli ve en basit görünen objeleri bile müdahale için kullanabilmelidir. Lakin sakin kalmak yazıldığı kadar kolay olmamasını normal karşılıyoruz ! Neticede karşılaşılan kaza yada olumsuz durumla daha önce kaç kere karşılaşılmıştır ki ? Yardım edecek kişinin yapacaklarını kafasında toparlaması, dış seslerin zihnini bulandırmasına izin vermemesi yaşamsaldır. Eğitim almış vatandaş görevine, profesyonel acil müdahale ekipleri gelinceye yani acil yardım başlayana kadar devam etmelidir. Başarılı bir ilk müdahaleyi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki sağlık personelinin sürdüğü acil yardımın tam olarak neleri kapsadığını biliyor musunuz ? Buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.