İLK YARDIM REHBERİM
ilk yardım

Herkes birilerine yardım etmeyi mutlaka ister. Ancak söz konusu olan durum sağlıksa, biraz daha tedbirli yaklaşmak gayet normal olacaktır. Peki sağlık durumu kötüleştiği için müdahaleye ihtiyacı olan birine ilk yardım yapmakta kendinize güvenmiyorsanız neler yapabilirsiniz ?

ilk yardım

-Öncelikle çok anormal bir his yaşamadığınızı bilmenizi isterim. Sürekli bu ve benzeri olaylarla kaşılaşmadığınız için kendinize güvenmekte güçlük çekebilirisiniz. Fakat ilk yardımın bazen hiçbir şey yapmamak olduğunu unutmamak gerekir. Beklemeninde çeşitleri vardır ve eminim ki sizler pasif şekilde beklemeyeceksiniz. Bulunduğunuz ortamın güvenliğini sağlamak için önlemler almak, atılabilecek çok önemli adımların sadece biridir. Bu sayede ikincil bir kazayı önlemiş olacağız.

-Diğer bir durum ise yanlış müdahaleleri engellemektir. İlk yardımı bilen kişi heyecan yaptığında bildiklerini uygulamaktan çekinebilsede, bu onun bilgisiz olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple yapılmak istenen yanlış müdahaleleri engellemeye çalışmak hafife alınamaz.

-Son olarakta ilk yardım geren birçok durumda olay yerine panik havası hakimdir. Bunu tersine çevirip bilinçli bir bekleyiş ve sakinlik havasına geçebilirsek mükemmel olacaktır.