Kolostrum (Ağız Sütü/İlk Süt) Nedir?

Kolostrum,bebek için oldukça yararlı besinler içermektedir. İlk süt üzerine yapılan çalışmalarda da gördüğümüz üzere  protein içeriğinin olgun sütten oldukça yüksek,kuru madde,sodyum potasyum,magnezyum,çinko,vitaminler aynı zamanda antikorlar yönünden zengin olmasına karşın yağ ve şeker yönünden de fakir olduğunu söyleyebiliriz.

Kolostrum kaçıncı günde gelir ve görünüşü nasıldır?

Laktasyon, doğumdan sonra sütün salgılanması periyodudur. Laktasyon süreci bebeğinizin sütten kesilmesi ve göğüslerden süt salınımının durması ile sona erer.

Laktasyon döneminin başında yani doğumdan hemen sonra gelen kolostrum (ağız sütü) rengi ve kıvamı dolayısıyla normal süt ile arasındaki farkı hemen belli etmektedir.

Kolostrumun görünüşü,bileşim ve çeşitli özellikler bakımından oldukça farklıdır.

Doğumdan sonra ilk 4-5 günü kapsayan süreçte salgılanan koyu kıvamlı ve sarımsı renkteki süt olarak tanımlanır.

Yenidoğan bebeklerin büyüme ve gelişimi açısından oldukça yararlı ilk  besindir.

Bu süt aynı zamanda özellikleri açısından kana benzerliği dolayısıyla anne karnında kan akımı ile beslenen bebeğinizin doğumdan sonra bu benzerlikle anne sütü ve emzirme durumuna alışma sürecinide hızlandırır,beslenmesine katkı sağlar.

Kolostrumdan sonra olgun süt evresi gelir. Olgun süt,doğumdan sonra 6.günden itibaren salgılanmaya başlar.

Fakat olgun süte geçiş zamanı kişiden kişiye değişebilmektedir.

Kolostrumda,mineral maddelerden magnezyum tuzlarının,birçok enzimin aynı zamanda A vitamini olgun süte göre  20 kat daha fazla bulunduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda vitamin gruplarından D ve B12 vitaminlerinide olgun sütten daha fazla içerdiği bilinmektedir.

Emzirme dışında bebeğime kolostrumu nasıl verebilirim?

Bazı doğumlarda oluşan aksaklıklardan dolayı direkt emzirme durumu olamıyor. Bu tip durumlarda anneden ilk sütünü bir sağma makinesi ile alıp,enjektör ya da kaşık aracılığı ile bebeğe aktarabiliriz.

Bu süt ile ilgili bilinen büyük yanlışlardan biri de,geçmiş dönemlerde bu sütün zehirli süt olduğu söylenmektedir.

Bu tamamen asılsız ve yanlış bilgidir. Bebeğinizin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesi için kolostrum sütü oldukça yararlıdır.

Anne ve anne adaylarına kolostrum ile ilgili bilgilerin ve eğitimlerin verilmesi ve bu konuda bilinçli bir duruş sergilemeleri oldukça önemlidir.

Ögr.Ebe Sena Usta

Daha fazla bilgi için Instagram:https://www.instagram.com/ebesenos/?hl=tr

https://ilkyardimrehberim.com/bebekli-aileler-bunlari-mutlaka-ogrenmeli/