Koronavirüs: Küresel Salgın (Covid-19)

Yıllar Sonra Pandemi İlanı: Koronavirüs

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde yayılmaya başlayan Koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Hastane kapasiteleri koronavirüs salgınına yetersiz gelince okul, spor salonu, avm gibi müsait alanlar geçici hastanelere çevriliyor. İsmini duyduğumuz birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, işletmeler ekonomik bir buhranın içine kaybolma eşiğinde. Ölü sayısı günden güne artmaya devam ederken bazı ülkeler mezar ihtiyacını dahi karşılamakta zorlanıyor.

salgin-bos-sokaklar
Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada boş kalan sokaklardan yalnızca biri

Koronavirüs Bilançosu Ağırlaşıyor !

Gözle göremediğimiz bir virüs tüm insanlığı birlik içerisinde savaşmaya iterken Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’de aynı birlik çağrılarını yapmayı sürdürüyorlar. Acı bilanço gittikçe ağırlaşmaya devam ediyor. Salgınla alakalı en güncel verileri worlometers.info sitesinden almaktayım. Dilerseniz buraya tıklayarak siteden kendiniz görüntüleyebilirsiniz.

sağlık-personeli
Milyonlarca sağlık personeli koronavirüs ile savaşmaya devam ediyor

Herkes Risk Altında

Koronavirüs özellikle 65 yaş üstünde olan yada kronik rahatsızlıklar yaşayan insanların solunum sistemini çökerterek hayatlarını kaybetmesine yol açıyor. Ancak altta yatan kronik hastalığı bulunmayan, 65 yaş altı yada genç kesimde de ölenlerin olduğuna şahit oluyoruz. Her birey risk altında !

maske-eldiven
Doğru maske kullanımının salgından korunmadaki etkisi çok büyük.
maske kullanımı
Koronavirüs hayatları sekteye uğratmaya devam ediyor.

Uyarılara Kulak Verin !

Her birey yetkililer tarafından alınan önlemleri dikkate alarak sorumluluğunu yerine getirmeli. Topluluktan uzak kalarak hastalığın gizli taşıyıları olmaktan kaçınmak bireyler olarak bizim elimizde. Zorunlu olmadıkça keyfi aktiviteleri ertelemek, yakın arkadaş ve akraba dahi olsa yakın temas kurmamak, kişisel hijyenimize önem vermek, küresel salgınla savaşı kazanmanın en etkili yollarıdan olduğunu biliyoruz. Lütfen uyarılara kulak verin !

sağlık personelleri
Kahraman sağlık personellerine sonsuz teşekkürler…

Pandemiye karşı en ön cephede savaşan başta sağlık çalışanları, eczacılar, güvenlik güçleri, kurtarma görevlilerine minnetinizi herhangi bir yolla göstermek için elinizden geleni yapın. Bu sayede görevlerine ilk günki enerjiyle devam ederek sizi, ailenizi, can doslarınızı, yavrularınızı koruyabilecekler.