Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB); tekrarlayıcı, istem dışı, girici, kontrol edilemeyen düşünce ve dürtülere konulan tanı. Hadi bu bozukluğu biraz daha inceleyelim.

Obsesif kompülsif bozukluk, tekrarlayıcı, istem dışı, kontrol edilemeyen düşüncelere konulan tanıdır.
Kaygı bozukluğu kategorisine giren (OKB) diğer iki kardeşi ile incelenir ve bazı bilinçsiz kişiler tarafından karıştırılabilir. Bunlar;

Tekrar (OKB) konusuna gelecek olursak, obsesyon ve kompulsiyonla karakterize olan bir hastalıktır. Demek isteğim bir düşünceye karşı koyamadığınız ve eyleme (kompulsif davranış) geçtiğiniz zaman OKB tanısı ancak ve ancak alabilirsiniz. Öbür türlü, çoğumuzun aklına gün içerisinde bir çok düşünce takılıyor zaten. Yanlış bir davranış sergileme isteği, kırmızı taşlara basmadan kaldırımda yürüme ya da bir şarkıyı veya sloganı saatlerce tekrarlamak. Fakat durmamız gerektiği zaman duruyoruz. Durama konusunda sıkıntı yaşıyorsan sen zaten ne yapman gerektiğini biliyorsun.

Peki en sık görülen obsesyonlar neler?
  • Kirlenme korkusu
  • Cinsel dürtüler
  • Saldırganlık dürtüleri
  • Bedensel ve fiziksel takıntılar
  • Din
  • Simetri ve düzen
  • Ciddi ve aslı olmayan şüphelenmeler
  • Erteleme arzusu
  • Aşırı kararsızlık

Bunun gibi daha çok var fakat ben en popülerleri yazmak istedim.

OKB hastalarının bu düşünce ve dürtülere karşı gelemediğini az çok biliyoruz. Peki onları anlayabiliyor muyuz? Neden veya nasıl oluyor da biri abartısız bir saat boyunca ellerini yıkayabiliyor? Nasıl oluyor da ”ocağın altını kapattım mı” diyerek tam 24 defa apartmanın aşağısından geri dönüp kontrol edebiliyor. Biri kendine bunu neden yapsın?

Şimdi gelelim bu soruların cevaplarına. Aslında kompulsif davranışların sebebini açıklamadan önce size bir empati yöntemi ile OKB’li birini anlamanızı sağlamak istedim. Bu çok basit bir yöntem. Şuan kaşındığınızı düşünün ve vücudunuzun bir yerinin kaşınması için bekleyin kaşınacaktır. (size biraz yardım edeyim saçınız, sırtınız, kulağınız, burnunuz, poponuz… hissetmeye çalışın kaşınacak) Kaşınmıyor olsa bile, hayal edin, Şimdi o kaşınan yerinizi biri kaşımamanızı söylüyor size. Sebep olarak cildinizin tahriş olacağını söylüyor. Eninde sonun ne yapacaksınız biliyor musunuz? Refleksif olarak kaşıyacaksınız. İşte aynen böyle bir Kopulsiyonlar yapmak zorunda hissettiğin ve yaptıktan sonra seni rahatlatan eylemlerdir. Bir çok OKB tanısı almış kişi kompulsif davranışları sergileme sebebinin içindeki korkuyu dindirmek için yaptığını söyler.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) bu yazımızda dikkat çektiğimiz ve bilgilendiğimiz bir konu oldu. Ne mutlu bize ki bu şekilde bazı insanları daha iyi anlayabileceğiz. Eğer travmalar ve diğer konularla ilgili yazılarımı görmek isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.