Doğumda Kahraman Hormon Oksitosin

Oksitosin hormonu rahim kasılmalarının en büyük kahramanıdır. Aynı zamanda emzirme döneminde süt salınımının gerçekleşmesini sağlar.

Oksitosin hormonunun düzgün ve yeterli salınımı için ne yapılmalıdır? Stres ve panikten olabildiğince uzak kalmalıyız çünkü bu hormon oldukça utangaçtır.

Doğum Eyleminde Oksitosin

Bebeğinizin doğum kanalına girebilmesi ve doğumun başlangıcı için gerekli olan bu hormon rahim kasılmalarının en büyük kahramanıdır. Birçok doğum hikayesinde sizler de duymuşsunuzdur doğumlar çoğunlukla gece başlar. Bunun sebebi oksitosin hormonunun loş ve sakin ve huzurlu ortamlardan hoşlanması ve yeterli kadar salgılanması ile alakalıdır.

Oksitosin İnfüzyonu Nedir?

Doğumun yakın olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlar: nişan ve su gelmesi, doğum kasılmalarının başlaması vb durumlardır. Bu hormon normalde beynimizin hipofiz bezi denilen kısmından doğal olarak salgılanmaktadır ve temel görevi rahim kasılmalarını başlatmaktır. Aynı zamanda sentetik olarak da üretilen oksitosin, çok düşük dozlarda damaryolundan gebeye verilir.

Bu uygulamanın halk arasındaki ismi suni sancıdır. Hormon sadece doğum eylemini başlatmak amacıyla değil, devamını sağlamak için de kullanılmaktadır. Uygulama yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Doğum eyleminde önemli olan hormonlardan biri de protaglandin olarak bilinir.

Bu hormonun doğal salgılanması nasıl olur?

  • Fiziksel temas ile (sarılmak,dans etmek vb)
  • Çevrenizdekilerin size cesaretlendirici sözler söylemesi,
  • Doğum eyleminde meditasyon uygulaması,
  • Rahatlatıcı egzersizler,
  • Loş ve sakin ortamlar,
  • Doğum ağrıları ile baş ederken huzur ve sakin müzik,

Doğum ağrısı ile ilaçsız baş etme yöntemleri doğal oksitosin salınımı için oldukça yararlıdır. Bu nedenle meditasyon, sakin ortamlar, eşiniz ile fiziksel temas oldukça önemlidir. Stres, panik, korku durumları bu hormonun salınımını engellemektedir.

https://ilkyardimrehberim.com/kadin-sagligi-ve-dogum/

https://www.instagram.com/ebesenos/

İnstagram sayfamdan etkinlikleri ve paylaşılan bilgileri takip edebilirsiniz.

Sağlıklı ve bol oksitosinli doğumlar dilerim! Sağlıkla kalın..