Olay Yeri Yönetimi Nasıl Yapılmalı ?

Kaza, yaralanmalar ya da hastalıklar sebebiyle her an herkes ilk yardıma ihtiyaç duyabilir. Fakat söylendiği gibi iki kelimeye sığabilen basit bir işlem olmadığı kadar, ortamdaki panik havası ilk yardımcı üzerinde yoğun strese de sebep olabilir. İlk yardımcı olay yerini yönetemezse verimli müdahale yapması mümkün değildir !

Güvenliği Sağlayarak Başlayın

Önceliğiniz her zaman kendi canınız olmalı. Size ve hastaya zarar verebilecek ortamı mümkünse zararsız hale getirmelisniz. Mümkün değilse uygun taşıma teknikleri ile taşıdığınız hastaya güvenli alanda müdahaleye başlamalısınız. Örnek verecek olursak trafik kazaları sık sık ölümlere yol açar. Başarılı ilk yardım uygulamak kazazedenin hayatına normal şekilde devam etmesine ciddi katkıda bulunabilir. Ancak olay yeri yönetimi ihmal edilirse, işlerin berbat olması an meselesidir! İkinci bir trafik kazası, yangın, patlama, aracın devrilmesi vb. çok fazla olumsuz senaryo olabilir.

trafik kazası

Görevler Verin

Çevrenizdeki insanlar hastanın mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi gerektiğini anlamalılar. Özellikle travmalı hastaların sabit tutulması çok önemlidir. İlk yardımcının, yardım etmek isteyen vatandaşlara uygun görevler vermesi hem ortamın güvenliğine katkıda bulunabilir hemde kendi iş yükünü azaltabilir. Ne gibi görevler diyecek olursanız ambulans çağırmak, reflektör yerleştirmek, polise haber vermek, hasta yakınını sakinleştirmek, kalabalık yapanları uzaklaştırmak, ihtiyaçları temin etmek gibi görevler ufak görünsede çok büyük uğraş isteyen önemli adımlardır.

insanlara gorevler vermek

Bazen En Güzel İlk Yardım “Hiçbir Şey Yapmamak”

İlk yardımcı olarak emin olamadığınız yada aşırı panik yaptığınız durumlar için hastaya zarar verme ihtimaline karşı uygulama yapmamayı seçebilirsiniz. Ancak mümkünse ortamdaki karga tulumbacı topluluğu, ilginç ve akıl almaz müdahaleler türeten zihniyetlere engel olun! Bazen hiç bir şey yapmamak en güzel ilk yardımdır.

engellemek

Bu 3 kritik nokta olay yerini elinizden geldiğince iyi yönetebilmenize yardım edecek. Bu sayede ilk yardım bilgi ve becerinizi verimli şekilde uygulamanız için çevresel şartları dengeleyebileceksiniz…