Sağlık Savaşçılarına Destek İçin 5 Basit Yol

Sağlık Savaşçılarına Destek Sebebimiz: Minnettarlık!

Covid-19 salgınında canlarını hiçe sayarak en ön safhada savaşan sağlık personellerine minnettarız. Herkes bu hastalıktan korunmak için evlerinden çıkmazken onlar en riskli yerlerde saatlerce çalışıyorlar. Kimisi ailesine hasret haftalar geçirirken, kimisi de tüm insanlar için cesaret gösterirken bir şekilde enfekte oluyor hatta hayatını kaybediyor. Bu zorlu süreçte sağlık savaşçılarına destek olmak için neler yapabiliriz?

iLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

saglik-kahramanlari
Her zamankinden daha çok desteğimize ihtiyaçları var.

İşlerini hafifletin

Belki yoğunlukları sebebiyle yapmakta zorlanabilecekleri basit ancak zaman alan şeylerde onlara yardımcı olabilirsiniz. Örneğin varsa ailesi yada çocukları için telefonla bazı temel ihtiyaçlarını sormak sanıldığı kadar küçük bir adım olmayacaktır. Fırına gidildiğinde bir ekmek fazladan almak ya da düşük fiyatlı ürünlerin olduğu marketlerden onları haberdar etmek küçük gözüksede onları mutlu edecek birkaç adımdan biridir.

alışveriş yapmak
Yapılabilecek küçük şeyler hep vardır.

Minnettarlığınızı Hissettirin

Onlara ve yaptıklarına duyduğunuz minneti sözlerinize yansıtın. Ailelerine, gösterdikleri özveri için teşekkür edin. Her ne kadar bu onların işi de olsa unutmamak gerekir ki her birey işini yaparken ailesinin yanında olmak, çocuklarının kokusunu içine çekmek ve kendini güvende hissetmek ister. Basit bir teşekkür mesajı, mütevazi bir hediye, kapısına bıraktığınız küçük bir not çok etkili olabilir.

teşekkür kartı
Ufak bir not çok etkili olabilir.

Evinizde Kalın

Bu zor günlerin mümkün olan en hızlı şekilde geçmesi için lütfen zorunlu olmadıkça evinizden çıkmayın. Dışarı atılan her adım hastalığı farkında olmadan başkalarına taşıma ihtimalini arttırıyor. Bu da hem size hemde sağlık personeline olan yükü arttıracaktır.

evde kal
Vakit geçirebilecek güzel şeyler bulun.

Düşünceli Olun

Eğer sağlık personeli bir komşunuz varsa gece çalışıp gündüzü uyuyarak geçirebileceğini unutmayın. Tadilat işlerinizi mümkünse günün ilerleyen saatlerine bırakın. Çok yüksek sesle dinlenen müziğin ve izlenen filminde uykuya hasret bir insan için en büyük işkence olduğunu tahmin edebilirsiniz.

uykulu insan
Uyku, sağlık personelinin en önemli ihtiyaçlarındandır.

Moral Verin

Hastane ortamına girince çoğumuzun içi sıkılır. Sırf görüp yapmaya alışık oldukları şeyler olduğu için onların duygusuz yada mükemmel dayanma kapasitelerinin olduğunu düşünmeyin. Bu tarz ortamlarda saatlerce çalışan insanların daha çok temiz havaya, güler yüze ve enerjik insanları görmeye ihtiyacı vardır.

Gülen yüzlere ihtiyaç var.