Salgının Yan Etkileri: Hareketsizlik ve Depresyon

Salgınla Mücadelede Evde Kalmak

Koronavirüs salgını sebebiyle kendimizi sosyal ortamlardan mümkün olduğunca izole etmeye çalışıyoruz. Bu durumda sığınağımız evimiz oluyor. İçeride en iyi şekilde korunduğumuzdan şüphe yok ancak sürekli evde kalmanın da bazı ciddi problemlere yol açışını gözardı edemeyiz.

Hareketsizlik Problemi

İnsanların dışarıda olmamak için gösterdikleri çabalar çok değerli. Özellikle de güzelleşen havalar tüm insanları dışarı çekerken mümkün olduğunca sosyal alanlara girmemeye ve evde kalmaya çabalıyoruz. Ancak maalesef evde kaldığımız sürece fiziksel aktivitemiz ciddi derecede azaldı. Hareket alanımızın kısıtlanmasıyla spor yapacak imkanımızın olmaması garip değil. Diyelimki evimiz spor yapmak için uygun, ancak bu da yeterli olmuyor karşımıza aşılması güç, başka bir problem geliyor.

Birçok etken hareketimizi ciddi ölçüde kısıtlayabilir.

Duygusal Dengesizlikler

Uzmanlar uzun süre evde kapalı kalmanın insanları kötü etkilediği yönde açıklamalarda bulundu. İnsan sosyal bir varlık olduğundan en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de iletişimdir, ancak maalesef günlerimizde sosyalleşme problemi yaşıyoruz. Hatta depresyon gibi kişide bulunan bir başka psikiyatrik hastalık, duygusal dengesizlikler sebebiyle daha da kötüye gidiyor.

Çözüm Nedir ?

Doktorlar bu gibi zamanlarda bağışıklık sisteminin güçlü olması açısından sağlığa dikkat edilmesini öneriyor. İyi bir uyku, yeterli sıvı tüketimi, dengeli ve zararsız beslenme, basit spor aktiviteleri insanların sağlıklı ve dinç olmasına katkıda bulunacaktır. Spor profesyonellerinin evde yapılması uygun spor aktiviteleri önerdiği birçok internet sitesi var. Tüm bunların düzlenli şekilde devam ettirilmesi süregelen bir sağlık için önemli.

Ayrıca evde kaldığımız süreyi verimli geçirmekte kendi elimizde. Sevdiklerimizle, dostlarımızla yapacağımız telefon görüşmeleri, hep okumak istediğimiz o kitap, izlemek istediğimiz dizi yada filmler. İçinde bulunduğumuz durumu manevi konular üzerinde düşünmeye vakit ayırarak da değerlendirebiliriz.

Evde verimli vakit geçirmek sizin elinizde.