İLK YARDIM REHBERİM
Boğulmalarda sık yapılan hatalar

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte ülkemizdeki boğulma vakalarında artış görülmektedir. Boğulmaların gerçekleştiği ortamların genel olarak kalabalığa açık sahillerde daha fazla görüldüğünüde biliyoruz. Doğal olarak kalabalığın olduğu bir alanda vatandaşların ilk yardım çabası bazen bilinçsiz müdahalelere neden olmakta ve kazazedeye zarar vermekte.

Boğulan Kişilerde Sık Yapılan Hata

Yapılan en büyük hatalardan biri boğulan kişinin yuttuğu suyu çıkarmaya çalışmaktır. İlk etapta bir çok kişinin hastayı ters çevirmesinin, karnına bastırmasının, kusturmaya çalışmasının en büyük nedeni budur. Halbuki unutulmaması gereken önemli bir detay vardır. Suda boğulmaya başlayan bir insanın vücudu akciğerlere su kaçmasını önlemek için kasılmaya başlar. Bu sebeple akciğerlere kaçan suyun miktarı azdır ve haliyle yutulan suların çoğu kişinin midesine gitmektedir.

Boğulmalarda yapılan yanlış müdahaleler durumun dahada kötüleşmesine sebep olabilir

Zorla Kusturmaya Çalışmayın!

Bahsettiğimiz sebeplerden dolayı hastanın ters çevrilmesi, midesine baskı uygulanıp kusturulmaya çalışılması uygun olmayan müdahaleler arasındadır. Tüm bu müdahaleler haliyle kişinin kusmasına ve mide içeriğinin tekrardan akciğerlere kaçmasına sebep olabilir. İyi niyetlerle yapılan müdahale dolayısıyla kişiye daha çok zarar verebilir.

Aşağıdaki videonun bir kesitinde, anlattığımız yanlış uygulamayı göreceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8BbQxHPsQJw&t=73s
İşin trajik yönü ise uygulananların doğru bir müdahaleymiş gibi gösterilmesi oldu.

O halde boğulmuş bir kişiye nasıl müdahale edilmeli ? Boğulmalarda uygulanması gereken doğru ilk yardım için için buraya tıklayabilirsiniz.