Toplu Taşımada Koronavirüs’ten Korunma Yolları

Hemen hemen herkesin kullandığı toplu ulaşım araçlarından bahsediyoruz. İnsanların yoğun olarak bulunduğu ve heleki kalabalık şehirlerde bu yoğunluğun daha da arttığı toplu ulaşım araçları, koronavirüs salgını süresince risk oluşturmaya devam ediyor. Alacağımız tüm önemler çok ciddi öneme sahip. O halde toplu taşımada koronavirüsten korunma yolları nelerdir ?

Salgının Yan Etkileri: Hareketsizlik ve Depresyon başlıklı makalemize bakmanızı öneririz.

Toplu taşımada koronavirüsten korunma yolları

Ne Olursa Olsun Camlar Açık Kalmalı !

camlar-acik-kalmali

Özelliklede sonbahar ve kış aylarında havaların soğuduğunu hesaba katarsak, insanlar sıcak olması için camları kapamaya yöneliyor. Hesaba katmayı unuttukları çok önemli bir şey var, koronavirüs bulaşma riski havasız kapalı ortamlarda katlanarak artıyor. Bu sebeptendir ki, bir toplu ulaşım aracına bindiğinizde nereye oturacağınızdan önce camların açık olup olmadığına bakmalısınız.

Maske Doğru Kullanılmalı

Maskeler ancak doğru kullanıldıklarında, etkin şekilde koruma sağlayabilirler. Ağız veya burnun bir kısmı dışarda kalan kişinin hem kendisi hastalıklara açık hale gelir, hem de çevresindekiler için potansiyel bulaştırıcı olur. Böyle kişileri gördüğünüzde kendisini ve çevresini koruyabilmesi adına nazikçe uyarın.

Yolcu Sınırı Aşılmamalı

kapasite-asilmamali

Tüm önlemler alınmasına rağmen yolcu taşıma sınırları aşılırsa risk yine çok yüksek olacaktır. Bu sebeple araca olması gerektiğinden fazla yolcu alan sürücüyü nazik şekilde uyarın. Önemsemediği takdirde polis ekipleriyle irtibat kurabilirsiniz