Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)

Genel bir bakış olması ve bilgilenmemiz için kısaca ”travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) nedir?” inceleyelim.

Bir travmanın ardından anlam veremediğiniz bazı belirtiler mi gösteriyorsunuz?

Mesela;

  • Kaygılanmanız artmış,
  • travmayla ilişkili durumlar sizi daha fazla tetiklemeye başlamış
  • veya çevre gereğinden fazla dikkat etmeye mi başladınız?

Hemen galeyana gelmek fayda etmez. Gelin önce kimler bu tanıya sahip olma eğiliminde bir bakalım.

TSSB tanısı için ciddi bir travma geçirmiş olmanız gerekiyor. Ciddi derken makro travmalardan bahsediyorum. Eğer böyle bir travma yaşadıysanız ve bununla birlikte; travmanın kabusları, olayın size hatırlatan şeylerin aşırı rahatsızlığı, belirgin şekilde fizyolojik tepkiler ve en önemlisi travma anındaki stresi her zaman olamasa da tekrar tekrar yaşıyorsanız TSSB ile alakalı acilen bir psikolog ya da bir psikiyatriste görünmeniz gerekiyor.

Kişide TSSB geliştiği zaman yukarıda saydığım belirtiler hastaların yarısında kronik hale gelmiştir. Uykuya dalmaktan korkar hale gelmekten bahsediyorum. İşin en kötü yanı, artık hayattan zevk alamayıp intihar düşüncelerine girmek.

Peki her travma yaşan TSSB tanısına tabi tutulacak mı? Bazı insanlar bu tür travmatik olaylarla baş etmekle ilgili yeteneklere sahip. Demem o ki, nörolojik faktörler bir yana dursun travmayı atlatmak ve TSSB tanısını ortaya çıkarıp çıkarmamak aslında kişinin durumuyla çok alakalı. Örneğin depremden sonra aynı binada hatta aynı katta ve hatta aynı evde bulunan kişilerin bazıları TSSB tanısına sahip olurken bazılar travmayı atlatmış oluyor. (Depreme hazırlıklı olmak belki de psikolojinize de korumanızı sağlar.)

Tabi bazı yanlış baş etme teknikleri sizi çok daha kötü bir duruma sokacaktır. Mesela düşüncelerden kaçmak çoğu zaman sizi daha kötü hale sokacaktır. Yüzleşmek her zaman en iyi yöntem olmuştur.

Korkmayın! Her hastalığın bir tedavisi var. TSSB ye yönelik bir kaç tedavi yöntemi olmakla birlikte en çok kullanılanı ”maruz bırakma tedavisi” ve bir çok insanda işe yaradığı görülmüştür.

Bu yazımızda travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) nedir ne değildir az çok değindik farklı kaynaklara göz atın ve yeterli bilgiye sahip olduğunuza emin olun. Sağlıkla kalın.