Vaka ve Hasta Farkı Nedir ? Koronavirüs Vaka Sayıları Nasıl Belirleniyor ?

Testi Pozitif Çıkanların Toplam Sayısı Kaç ?

30 Kasım Kasım Pazartesi 2020 tarihi için son 24 saatte 31.229 kişi asemptomatik pozitif vaka olarak açıklandı. Hasta sayısı ise son 24 saat için 6514 olarak açıklandı. Vefat sayısı son 24 saatte 188 olarak açıklandı.

Türkiye’de Koronavirüs vaka sayıları nasıl belirleniyor? Açıklanan hasta sayıları doğru mu? Kaç kişinin testi pozitif çıkıyor? Koronavirüs verileri eksik mi açıklanıyor? Vaka ve hasta ne demek? Vaka ve hasta farkı nedir? Tüm sorularınızın cevabını almak için makaleyi okumaya devam edin…

Tüm dünyayı sarsan ve totalde 38 milyondan fazla kişiyi hasta eden Koronavirüs salgını ülkemizde de hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de maalesef 8 bin kişiden fazla insan Covid-19 salgını sebebiyle hayatını kaybetti. Sahadaki sağlıkçısından, filyasyon ekibine, polisinden, öğretmenine kadar saymak mümkün olmayan birçok kişi omuz omuza mücadele ediyor. Her günün sonunda akşam haberlerini izlerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın güncel durumu bildirdiği an pür dikkat oluyoruz televizyonlara. Ancak 30 Eylül 2020 tarihinde Bakan Koca’nın aşağıda yer alan açıklamaları kafaları karıştırdı.

Açıklanan Sayılar Pozitif Vakaların Sadece Bir Kısmını Oluşturuyor – Vaka ve Hasta Farkı Nedir ?

Sağlık bakanı açıklıyor

Artık dalgalardan, piklerden değil, tedaviden, bağışıklıktan bahsediyoruz. Şimdi daha çok taşıyıcıdan, hastadan, ağır hastadan söz ediyoruz. Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bunların salgın açısından önemi bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır.Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl dikkat konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen, kalan kişiler ise bulgusu olup tedavi altına alan hastalardır. Bir kısmını evde bir kısmını hastanede tedavi ediyoruz. 

… Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesi ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir. Sahadaki mücadele ile hastanedeki mücadele de artık kısmen ayrıdır. Bunlar anlaşıldığı zaman herşey önem sırasında yerini bulur.

Semptom Varsa Hasta, Yoksa Vaka

O halde vaka ve hasta farkı nedir? Tüm açıklamalardan anlayacağımız şu şekilde: Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirtilere sahip kişilerin testleri pozitif ise, kişi hasta kabul ediliyor. Temaslı olduğu için test yaptırmaya giden yada filyasyon ekiplerinin çalışmalarıyla tesadüfen pozitif olduğu anlaşılan fakat hiçbir belirti göstermeyen kişiler hasta değil, vaka sayılıyor. Yani bizlere açıklananlar büyük çoğunluğu oluşturan vaka sayıları değil, hasta sayıları. Tüm öğrendiklerimiz ışığında bazı sorular doğuyor: Her gün kaç kişinin testi pozitif çıkıyor? Testi pozitif çıkan semptomsuz kişilerin toplam sayısı kaç ?

vaka ve hasta ayrımı

İlginizi çekebilir:
Salgının Yan Etkileri: Hareketsizlik ve Depresyon
Hayat kurtaran önerilere ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsin.
YouTube
Instagram