İLK YARDIM REHBERİM

Güvenli Yaz Tatili İçin Tedbirler

Bütün bir yılın yorgunluğunu ve stresini atabilmek için yaz tatili planları yapılır. Kimileri aylar öncesinden ayalamalarını yaparken kimileride anlık düşüncelerle kafa dinleyeceği günleri planlar. İkisininde ortak noktası, sonunda deniz-kum-güneş üçlüsüne kavuşmaktır. Peki enerjimizi toplayıp kendimize gelmeye çalışırken, yaz aylarında sık yaşanan can sıkıcı sağlık problemlerini nasıl engelleriz ?

yaz tatili

Deniz Kazaları

Yaz tatili denince akla gelen ilk şey suya kavuşmaktır. Serinlemek ve eğlenmek için girdiğimiz havuz yada denizler bir çok insanın hayatını kaybettiği yerler arasında. Peki nelere dikkat etmeliyiz? 

deniz kazaları

Denize yüksekten yada bir tekneden atlamak mutlaka çoğu kişinin hoşuna gider ancak aşırı yüksekten atlamanın ciddi çarpma etkisi yaratabileceğini akılda tutmak lazım. Ayrıca dibi görünmeyen yerlere atlandığında baş-boyun yaralanmalarına sık şahit oluyoruz. Yüzme biliyor olabilirsiniz hatta kendinize çok güveniyor da olabilirsiniz ancak fazla açılmamak, derinlere gitmemek en doğru karar olacaktır.  Yaşayabileceğiniz kas krampı gibi herhangi bir zamansız sağlık problemi, sulara yenik düşmenize yol açabilir. Bu sebeple hiç bir zaman insanlardan yardım isteyemeyeceğiniz kadar uzakta olmamaya çalışın.

Güneş Altında Alkol Tüketimi

Yaz ayları güneş altında içilen alkollü içecekler sağlığımızı tehlikeye atabilir. Alkol ve sıcağın ortak özelliği damarlarımızı genişletmesidir. Bu etkenler belirli sınırı aştıklarında damarlarımıza hasar vererek tahmin bile edemeyeceğimiz sağlık problemleriyle sonuçlanabilir.

deniz kıyısında bira içmek
Alkol ve sıcağın ortak özelliği damarlarımızı genişletmesidir.

Sıcak Çarpması


Sıcak çarpması için kısaca yoğun ısı ve neme maruz kalan vücudun artık çeşitli şekilde alarm vermesi diyebiliriz. Ancak işler bu raddeye gelmeden bazı önlemler almak ve kendimizi korumak mümkün.
Koyu renklerin ışığı emdiğini biliriz, bu sebeple açık renkli güneşi yansıtacak kıyafetler giymeye özen göstermeliyiz. Zaten sıcak sebebiyle terliyoruz ve cildimiz bundan etkileniyor, bir de kalitesiz kumaş seçimi durumu daha da olumsuz hale getirebilir. Bol sıvı tüketmek sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi! Terleyerek kaybettiğimiz sıvının yerini sudan daha iyi doldurabilecek hiç bir şey yok. Soğuk gazlı içeceklerle içinizi ferahlatmaya çalışmanın kendinizi kandırmak olduğunu unutmayın. Son olarak mümkün olduğunca gölge yerlerde kalmayı tercih edin. Güneş ışınları hafife alınmayacak şekilde güçlüdür. 

sıcak çarpmasından korunun
Güneş ışınları hafife alınmayacak şekilde güçlüdür. 

Hayalini kurduğunuz tatil yaklaşıyor mu ? O halde çok basit bir kaç tedbirle keyifli vaktinizin acıya dönüşmesini ciddi ölçüde engelleyebilirsiniz.