İLK YARDIM REHBERİM

Kan basıncında her ne kadar normal değer 120/80 olarak kabul edilsede çevresel faktörler herkes için makul farklılıkta bir değerin oluşmasına yol açabilir. Fakat maalesef yüksek tansiyon hastalığı çeşitli etkenler sebebiyle genç yaşlara kadar indi. Günlerimizde birçok kişi yüksek tansiyon rahatsızlığıyla mücadele ediyor. Ortada fiziksel aktivite, korku, heyecan gibi hiçbir etken yokken baş ağrısı, göğüs ağrısı, mide bulantısı veya çarpıntı hissi tarzında belirtileriniz oluyorsa tansiyonunuzu ölçtürmeniz iyi olabilir. Bu yazıyı okumadan önce ilgili yazımızı okuyarak yüksek tansiyon hakkında bilgi edinmeniz iyi olacaktır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir ?

yüksek tansiyonun zararları
Yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında ciddi zararlar verir.
Yüksek tansiyon asla hafife alınmamalıdır!

Kan basıncında her ne kadar normal değer 120/80 olarak kabul edilsede çevresel faktörler herkes için makul farklılıkta bir değerin oluşmasına yol açabilir. Ortada fiziksel aktivite, korku, heyecan gibi hiçbir etken yokken baş ağrısı, göğüs ağrısı, mide bulantısı veya çarpıntı hissi tarzında belirtileriniz oluyorsa tansiyonunuzu ölçtürmeniz iyi olabilir.

Yüksek tansiyonun damarlar üzerinde ciddi harap edici etkisi vardır. Bu harabiyetin beyinde olması, damar yırtılması sonucu beyin kanamasına, felce yada gözde olması sebebiyle de görme bozukluğu hatta körlüğe sebep olabilir. Pıhtı atma ihtimalini arttırır. Ayrıca içten içe böbreklerinizin işlevi bozulabilir ve yetmezlik dahi oluşabilir.