İLK YARDIM REHBERİM

Hiçbirimiz hastaneye gitmeyi sevmez. Hatta hastane ziyaretlerini hep ileri bir tarihe ertelemek isteriz. Ancak bazen hastaneye gitmeden, içimizin tam olarak rahat edemeyeceği bazı önemli belirti ve bulgular vardır. Şimdi bu ciddi belirtiler arasından 6 tanesine göz atalım. Ayrıca bu ve bunun gibi önemli içeriklere anlık olarak erişmek isterseniz Telegram grubumuza katılabilirsiniz.

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı özellikle gençlerde çok şiddetlenmediği zaman önemsenmeyebiliyor. Ancak bu durum ciddi tehlike arz edebilir. Kalp krizi belirtileri arasında çoğunlukla sıkıştırıcı baskılayıcı bir göğüs ağrısı, kollara sırta çeneye vuran ağrılar olsada bazen bu belirtilerden yalnızca göğüs ağrısı da olabilir. Eğer göğüs ağrısı kısa bir süre içerisinde geçmediyse derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Gerekli kan ve EKG tetkikleri yapılabilecek hatta ihtiyaç halinde hasta kalp doktoruna yönlendirilecektir. Aksi halde farkedilmeyen kalp krizleri ani ölümlere sebep olabilir.

gogus-agrisi
Göğüs ağrısı tedavi gerektiren bir durumun habercisi olabilir.

Bilinçteki Bozulma ve Yüzdeki Değişiklikler

Bir anda oluşan ciddi uyku hali, yüzdeki ifadenin istemsizce bozulması, konuşmada güçlük, hareketlerde kısıtlanma, beyin damarlarında oluşan bir problemin belirtisi olabilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hastanın uygun hastaneye nakli sağlanmalıdır. Yapılacak kan tetkikleri, MR ve tomografi işlemlerinden sonra mevcut duruma göre tedaviye hızla başlanacaktır. Beyni etkileyen durumlarda müdahale ne kadar hızlıysa, hasar kalma ihtimali o kadar azalır.

felc-belirtisi
Yüzdeki normal olmayan değişiklikler felç belirtisi olabilir.

Dildeki ve Boğazdaki Şişmeler

Belki farklı bir yemek yediniz belki de ilacınızı aldıktan sonra bir gariplik hissetmeye başladınız. Boğanızda yada dilinizde şişlik başlıyor. Sebebini anlayamıyorsunuz. Ciddi bir şey olmadığı fikrine sakın kapılmayın! Böyle bir durumda derhal ambulans ekipleri çağırılmalıdır. Alerjik reaksiyona bağlı anaflaktik şok geçiriyor olabilirsiniz! Anaflaksi boğazın ve dilin solunumu tıkayacak kadar şişmesine yol açabilir. Derhal tıbbi müdahale gereklidir.

bogazda-sislik
Boğazda ve dilde şişlik ciddi alerjik reaksiyon belirtisi olabilir.

Doğal Deliklerden Olan Kanamalar

Birçok insanı burun kanaması endişelendirmez çünkü kronikleşmiştir ve sebebini biliyordur. Ancak söz konusu kanamalar içerisinde kulak, anüs ve üreme organlarında olanlarda var. Kulaktan gelen kan beyinle ilgili ciddi bir belirti olabilirken, anüsten gelen kan bağırsaklarda yada midede kanama olduğunu gösterebilir. İyi gözlemci olmalı ve gerektiğinde hastaneye gitmek üzere harekete geçmelisiniz.

dogal-deliklerdeki-kanamalar
Burun ve kulağa ek olarak, kan kusma, anüs ve üreme organlarındaki kanamada takip edilmelidir.

Çarpıntı Hissi

Fiziksel aktivite,korku ve heyecan olmadığı halde kalbinizin normalden hızlı attığını hissediyorsanız, ritim bozukluğunuz olabilir. Kendinizi iyi gözlemleyin ve gerekirse doktora başvurun. Önlenmeyen ritim bozuklukları ölümcül ritimlere yada beyne pıhtı atmasına sebep olabilir.

Şiddetli Karın Ağrısı

Tüm karın ağrıları önemli olmakla birlikte özellikle karnın sağ altında belirmeye başlayan şiddetli karın ağrıları da apandisit yönünden takip edilmelidir. Apandisit müdahale edilmezse ölümcül olabilir. Birçok ağrıda olduğu gibi sebebi bilinmeyen karın ağrıları için de ağrı kesici almak, tehlike çanlarını zorla susturmaya benzer. Bu sebeple şiddetli karın ağrısı da ciddi belirtiler arasında sayılmalıdır.

karın ağrısı
Karın ağrısının bir çok sebebi olabilir.

2 yanıt